Deniz mahsülleri çeşitlilik açısından geniş yelpazeye sahip ürünlerden oluşmaktadır, her biri ayrı kategorilendirilmiş bu ürünlerin muhafaza koşulları ve saklama süreleri farklıdır.

Örneğin yağsız ve çiğ olan mercan, karagöz çipura ve levrek gibi ürünlerin -18 derecede 6 ay saklama koşullarına sahipken, yine çiğ yağlı kefal, uskumru ve orkinos gibi ürünler -18 derecede 3 ay saklama ömrüne sahiptir. Normal bir buzdolabında bu ve benzeri ürünlerin çiğ pişmiş ve ısıl işlem görüş olarak  0 ile +4 derece 1 gün ile 4 hafta saklama süreleri vardır.

Deniz mahsüllerinin tazeliğini koruyabilmesi ve uzun ömürlü saklanabilmesi için mümkün mertebede soğuk odalarda hızlı bir şekilde dondurulması gereklidir. Islak olan deniz mahsüllerinin Endüstriyel Tip Soğuk Odalarda dondurulması daha çabuk ve kolay olduğundan çoğu zaman mahsülleri suya daldırıp dondurmaya çalışmak gibi bir hata yapılır ve ciddi anlamda lezzet kaybına sebebiyet verilir. Aslında yöntem doğrudur ama usul yanlıştır doğru olan ise mahsüllerin ambalajlandıktan sonra suya temas ettirilip soğuk odalarda dondurulmaya bırakmaktır.

Bu ürünlerin saklama süreleri her koşulda farklı olduğu için ince bir mühendislik ve hesaplama istemektedir.

Rakamlarla Biz

0
Dünyadaki Ofislerimiz
0
Partnerlerimiz
0
Bitirdiğimiz Projeler
0
Hizmet Verdiğimiz Servisler