Et ve et ürünleri (et, kıyma, sucuk, salam, sosis vb. ) gıda zincirinde bozulmaya en çok müsait ürünlerden biridir. Buzdolabı koşullarında ve sıcaklık şartlarında saklanan bir etin 2-3 gün içinde bozulmaya başladığını görebilirsiniz, elbette bu süreç et çeşitlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Günümüz şartlarında et ve et ürünleri üreticiden tüketiciye ulaşana kadar bir çok aşamadan geçmekte ve piyasa ihtiyaçlarını karşılamak için üreticilerin stoklu çalışması zorunlu zor ve meşakkatli bir hal almaktadır.

Et ve et ürünleri genel olarak mikroorganizmalardan dolayı bozulmaya başlamaktadır. Bu alanlarda karşılaştığımız genel problemlerden bir tanesi soğuk odaların homojen olmaması yani odanın her bölgesinde eşit soğutma sağlanamamasıdır. Bu durumda soğuk odanın bir tarafı -18 derece olurken bir diğer tarafı -14 derece olabiliyor, buda farkında olmadan ürünlerin bozulması sebebiyet veriyor.

Bu ve buna benzer sorunların önüne geçmek için saklama ve soğutma koşullarını en ideal normlara getirmek gereklidir. Bizler tecrübe ile sabit bilgi birikimiz ile soğuk oda panellerinin seçiminden zemin izolasyonuna kapı seçimlerinden kapasite hesaplamalarına kadar bütün detayları size fizibilite çalışmaları ile sunmaktayız.

Rakamlarla Biz

0
Dünyadaki Ofislerimiz
0
Partnerlerimiz
0
Bitirdiğimiz Projeler
0
Hizmet Verdiğimiz Servisler